Trening

Czym są biegi OCR i jak się do nich przygotować?

Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zaczynają zyskiwać coraz większą popularność, co widzimy po frekwencji na wydarzeniach sportowych, które organizujemy. Podczas zawodów uczestnicy muszą zmierzyć się nie tylko z dystansem do przebiegnięcia, ale także z licznymi przeszkodami, które do najłatwiejszych nie należą. Zawodnicy mają do wyboru kilka dystansów o różnym stopniu trudności, który dobierają do własnych możliwości. Skąd wzięła się tak duża popularność biegów przeszkodowych? Jak się do nich przygotować?

Biegi OCR (Obstacle Course Racing) - skąd się wzięła ich popularność?

iegi OCR w Polsce nazywane są również biegami z przeszkodami lub ekstremalnymi. Sam skrót pochodzi natomiast z języka angielskiego – Obstacle Course Racing, czyli wyścig z przeszkodami. Tutaj od razu musimy sobie wyjaśnić, że nie jest to zwykły bieg przeszkodowy. Przede wszystkim jest to konfrontacja z samym sobą, własnymi słabościami. Niezbędna jest przy tym twarda psychika, siła, wytrzymałość i kondycja.

Skąd więc taka popularność biegów przeszkodowych? Wiele osób czerpie z tego przeżycia radość, a niektórzy nawet się uzależniają. Wszystkich łączy to, że lubią adrenalinę i chęć sprawdzenia samego siebie. Podczas biegów przez przeszkody adrenaliny nie brakuje, o co dbają organizatorzy zawodów. Podczas ich pokonywania włączają się nam naturalne instynkty, a sami możemy się zdziwić ile jesteśmy w stanie zrobić pod wpływem tych pozytywnych emocji przyspieszających bicie serca.

Uczestnicy zawodów Runmageddon najbardziej doceniają to, jak szybko ich mózg potrafi obmyślić plan na pokonanie kolejnej przeszkody. Gdy tylko nasze oczy ją zauważą, to nieświadomie dokonujemy szybkiej analizy i wybieramy najlepsze dla nas rozwiązanie, abyśmy mogli ją pokonać. Poza tym bliskie spotkanie z naturą i szacunek do niej to coś, czego obecnie ludziom brakuje, a pomaga wyzwalać naturalne i mocne instynkty.

W przypadku biegu z przeszkodami następuje szereg zjawisk, które sprawiają, że możemy oderwać się od rzeczywistości, ciągłego siedzenia przed komputerem czy też sprawdzić granice własnej wytrzymałości. Tym samym pokonywanie przeszkód wymaga od nas nie tylko walki z samym sobą, ale również pozwala rozwinąć wszechstronnie ciało, a także umysł.

Jakim przeszkodom musisz stawić czoła na Runmageddonie?

Na uczestników takich imprez czekają różne przeszkody. Część z nich została stworzona przez naturę, a część przez pomysłowych organizatorów. Podczas zawodów OCR do pokonania mogą być takie przeszkody jak:

 • czołganie się w błocie,
 • bieganie w błocie,
 • zbieganie i wbieganie po korzeniach,
 • wskakiwanie do basenu z wodą,
 • pokonywanie kilkumetrowych ścian,
 • pokonywanie biegiem opon,
 • przechodzenie po równoważni,
 • bieganie z obciążenie po trasie.

Oczywiście, to nie są wszystkie przeszkody, ponieważ wiele zależy od trasy, a także tego, co wymyślą organizatorzy. Zawody Runmageddon odbywają się w całym kraju, dlatego znalezienie wydarzeń blisko swojego miejsca zamieszkania nie jest problemem. Musimy pamiętać o tym, że ekstremalne trasy nie są dla wszystkich, a w szczególności tych, którzy nie mają odpowiedniej kondycji i siły. Warto wybrać takie wydarzenie, które pozwoli Ci przejść przez wszystkie przeszkody.

Jakie są dystanse i stopnie trudności biegów przeszkodowych na Runmageddonie?

Jeśli chodzi o Obstacle Course Race to niewątpliwie najbardziej popularne w Polsce są zawody Runmageddon. W ciągu roku na starcie stają setki tysięcy zawodników nie tylko z Polski, ale także z innych krajów. Sama nazwa RMG staje się niejako synonimem biegu i pokonywania przeszkód jednocześnie, ale nadal niewiele osób wie, o co w tym sporcie dokładnie chodzi.

Tak jak każdy tego rodzaju bieg, Runmageddon przede wszystkim pozwoli Ci się porządnie ubrudzić. Mogą pojawić się siniaki i otarcia, ale eksplozja endorfin na mecie sprawi, że poczujesz ogromną satysfakcję. Bieg dostępny jest w kilku formach:

 • Intro – jest to trasa biegu przygotowana dla początkujących, która liczy sobie 3 km i 15 przeszkód do pokonania,
 • Rekrut – 6 km trasy i 30 przeszkód, przeznaczonych jest dla pewniejszych siebie początkujących uczestników,
 • Classic – 12 km biegu z 50 przeszkodami,
 • Hardcore – dystans półmaratonu, na którym znajdują się przeszkody nieco trudniejsze i jest ich aż 70,
 • Ultra – jest to bieg na dystansie maratonu, natomiast przeszkody do pokonania są trudniejsze i jest ich 140,
 • 12h – jest to zapętlona formuła Classic trwająca 12 godzin.

Oczywiście na terenie, gdzie odbywa się impreza znajduje się zabezpieczenie w postaci przeszkolonych medyków i wolontariuszy. Dla zawodników, którzy nie są pewni swoich umiejętności i sprawności fizycznej przygotowane są również 2-kilometrowe trasy Micro z przeszkodami. Także dla dzieci jest specjalna trasa kids, a nawet dla całych rodzin.

Zawody RMG mają najwięcej propozycji dla swoich sympatyków, o czym świadczą wydarzenia na Kaukazie, czy Saharze w formule Global i serie dla najszybszych, najwytrwalszych i najsilniejszych, czyli Elite.

Przygotowanie do biegów OCR

Nie ma co ukrywać, że do takich zawodów biegowych należy się odpowiednio przygotować. Określona liczba kilometrów do pokonania, a w trakcie biegu spora liczba przeszkód. To wymaga odpowiedniego treningu, który będzie zakładał nie tylko budowanie siły, ale także poprawienie stabilizacji oraz zwiększenie zakresu ruchów i elastyczności. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest łączenie treningów biegowych z siłowymi. Możesz uprawiać crossfit, biegać w terenie, a na niektórych siłowniach i w klubach fitness znajdziesz specjalnie przygotowane rozpiski do osiągnięcia celu. W ramach dawki wiedzy również i my publikujemy na naszym blogu plany najlepszych zawodników, dzięki którym pokonasz wybrany dystans RMG.