Suplementacja, Zdrowie

Jak działają spalacze tłuszczu?

Dążenie do osiągnięcia szczupłej i wysportowanej sylwetki cały czas jest na topie. Szczególnie w okresie letnim możemy zauważyć, że zdecydowana większość ludzi próbuje zrobić formę. Łapią się przy tym wszystkich możliwych rozwiązań. Poza dietą, która jest podstawą, ciężkimi treningami i regeneracją, coraz częściej amatorzy siłowni sięgają po spalacze tłuszczu. Są to suplementy diety, które mają na celu wspomóc osiągnięcie celu, jakim jest zrzucenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Jak działają i czy faktycznie są skuteczne?

Czym jest spalacz tłuszczu?

Spalacze tłuszczu to suplementy diety, które w swoim składzie mają odpowiednio dobrane dawki różnych substancji wspomagających redukowanie tkanki tłuszczowej. Ponadto zawierają one stymulanty i związki chemiczne, których połączenie powoduje, że podnosi się w naszym ciele innymi temperatura ciała, uwalniane są kwasy tłuszczowe oraz glicerol z komórek tłuszczowych, a także pobudzają mitochondria, które sprawiają, że spalane są dostępne kwasy tłuszczowe.

Czy spalacze tłuszczu działają?

Na rynku spalaczy tłuszczu jest mnóstwo różnego rodzaju produktów. Termogeniki lub reduktory tłuszczu działają na zasadzie podnoszenia temperatury naszego ciała. Organizm, aby utrzymać jednakową ciepłotę ciała, musi spalić określoną ilość kalorii, które pobierane są także z tłuszczu. Stosowanie spalaczy sprawia, że nasz metabolizm przyspiesza i zwiększa się wydatek energetyczny. Poza tym suplementy diety do redukcji tkanki tłuszczowej hamują odczuwanie głodu, przez co spożywamy mniej kalorii oraz usprawniają trawienie węglowodanów, białka i tłuszczów.

W sklepach z suplementami diety dla sportowców możemy znaleźć wiele tego typu produktów, które zawierają różne substancje. Znajduje się w nich między innymi l-karnityna, synefryna, kofeina, piperyna, kapsaicyna, ekstrakt z zielonej herbaty i zielonej kawy. Preparaty do redukcji tkanki tłuszczowej zaleca się stosować przed treningami i posiłkami, aby podnieść ich efektywność działania.

Wspomniane substancje wzmagają również proces termogenezy. Musimy mieć jednak świadomość tego, że same suplementy wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej nie sprawią, że od razu zaczniemy chudnąć. Aby osiągnąć wymarzony efekt, czyli wysportowaną sylwetkę, należy wprowadzić większe zmiany do swojego życia. Kluczem do sukcesu jest dobrze zbilansowana dieta z ujemnym bilansem kalorycznym połączony z aktywnością fizyczną.

Czy suplement diety na spalenie tkanki tłuszczowej jest bezpieczny?

Czy spalacze tłuszczu są bezpieczne? Według badań – tak, ponieważ substancje, które się w nich znajdują są uznawane za bezpieczne, przez co są powszechnie dostępne. Nie oznacza to jednak, że każdy z nas może je stosować. Spalacze tłuszczu nie powinny być brane przez osoby, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Obecna w spalaczach kofeina i synefryna przyspieszają tętno oraz zwiększają ciśnienie tętnicze krwi. Jest to zjawisko szczególnie niebezpieczne dla osób, które są po udarze, zawale, albo mają kłopoty z zaburzeniami rytmu serca.

Bezpieczniejsze dla nich będą naturalnie występujące spalacze tłuszczu, które zmobilizują organizm do spalania tkanki tłuszczowej poprzez zjawisko termogenezy. Zaliczyć do nich można, chili, kurkumę, imbir, zieloną herbatę i cynamon. Ostrożność powinny dodatkowo zachować osoby, które chorują na cukrzycę, ponieważ termogeneza wpływa na gospodarkę insulinową i glukozową.

Kiedy stosować spalacze tłuszczu?

Wiele osób błędnie podchodzi do tematu spalaczy tłuszczu. Przede wszystkim traktowanie ich jako zamiennika diety i treningów nie jest dobrym rozwiązaniem. Poza tym osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną powinny wstrzymać się od stosowania tego typu suplementów diety. W pierwszych miesiącach zdecydowanie lepiej postawić na dietę redukcyjną i treningi, ponieważ a naszym organizmie drzemie spory potencjał i już od pierwszych tygodni zacznie się gubienie zbędnych kilogramów.

Dopiero w momencie, kiedy zobaczymy, że dochodzimy do wyraźnego spadku formy, albo nasz potencjał osłabł i spalanie tłuszczu już nie jest tak efektywne, powinniśmy zacząć stosować suplementy typu fat burner. Spalacze dostępne są głównie w postaci tabletek, które należy stosować pomiędzy posiłkami lub przed wykonaniem treningu.

Spalacze tłuszczu - dawkowanie

Suplementy diety w postaci spalaczy tłuszczu powinny być dawkowane zgodnie z tym, co zaleca producent. Jeśli to nasze pierwsze spotkanie z fat burnerami to lepiej postawić na mniejsze dawki. Warto je stosować przez okres minimum dwóch tygodni i sprawdzić, jak nasz organizm na nie zareaguje. Możemy także skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że użycie spalacza tłuszczu nie wpłynie na nas negatywnie i nie odbije się na naszym zdrowiu.

Najlepsze spalacze tłuszczu charakteryzują się silnym działaniem i dodanie do nich aktywności fizycznej oraz diety, sprawi, że szybko zaczniemy gubić tkankę tłuszczową. Musimy mieć także świadomość, że może dochodzić do większej utraty wody z organizmu, więc warto pić nieco więcej niż 2 litry płynów dziennie. Preparaty z dodatkiem l-karnityny, czy też innych substancji powinniśmy stosować maksymalnie przez 8 tygodni. Po tym czasie należy zrobić przerwę, aby nie przyzwyczaić organizmu do substancji znajdujących się w suplemencie.